Czy opony uniwersalne mają sens?

Minimum dwa razy do roku wszyscy kierowcy i posiadacze samochodów udają się do zakładów wulkanizacyjnych i dokonują wymiany posiadanego na samochodzie ogumienia. Jednak czy wszyscy? Spośród ogromnej puli kierowców którzy podejmują takie działania, wyłamuje się pewna grupa, która tego nie robi. Albo dlatego, że uważa takie działanie za bezzasadne i nie wpływające na bezpieczeństwo, albo też posiada opony uniwersalne. Czy są to postawy właściwie?


miejska opona letnia

Czy opony warto jest zmieniać?

Gołym okiem można zauważyć różnice pomiędzy latem, a zimą. Tak samo gołym okiem można zauważyć różnice pomiędzy oponą letnią, a zimową. Na powierzchni opony zimowej jest o wiele więcej różnego rodzaju wzorów, specyficznego bieżnika i i jakości stosowanej gumy. Różnice te wynikają z zupełnie innych warunków, które w czasie zimy panują na drodze.

Opona zimowa musi zmagać się nie tylko ze śniegiem i lodem, co najczęściej wymieniane jest w przypadku takiej pory roku, ale również z niską temperaturą, która nawet w przypadku suchej nawierzchni, negatywnie oddziałuje na oponę i niweluje jej przyczepność, co oczywiście stara się nadrobić opon zimowa.

Po tym lekkim wyjaśnieniu widać, jak bardzo niebezpieczni na drodze są ci kierowcy, którzy postanowili zachować na kołach takie opony letnie: https://www.sklepopon.com/opony/letnie i bez zmieniania ich na zimowe wyjeżdżają takimi autami na ulice. Bez znaczenia jest tu ich motyw działania, czy to oszczędność, niewiedza, czy wiara we własne umiejętności. Opona na lato w zimie stanowi ogromne niebezpieczeństwo.

A co z oponami całorocznymi?

Oprócz grupy kierowców, którzy używają opon letnich, istnieje jeszcze grupa osób, która używa opon całorocznych, czyli innymi słowy uniwersalnych. Czy takie opony faktycznie są dobre i ich stosowane można uznać za dobry pomysł?

W tym punkcie zdania są podzielone. Przede wszystkim należy nadmienić, że stosowanie takich opon już samo w sobie jest o wiele lepszym wyjściem niż jeżdżenie cały rok na oponach przeznaczonych do jazdy w lecie. Jednak co z bezpieczeństwem i zachowaniem odpowiedniej przyczepności w zimie?

Wszystko tak na prawdę zależy od posiadanego samochodu. Jeśli jeździ się małym, miejskim autem, którego moment obrotowy nie jest zbyt duży, opony całoroczne mogą w przypadku jazdy po mieście spełniać swoje zadanie. W przypadku posiadania auta mocniejszego, jego przyczepność niestety będzie niewystarczająca.

Z drugiej jednak strony na przyczepność w zimie ogromny wpływ ma również jakość i klasa zakładanych opon. Wiele osób oszczędza na tym aspekcie i opony zimowe zakłada najtańsze i z najniższej półki. Ich jakość i przyczepność będzie znacznie niższa niż opon całorocznych.

Tak samo jednak dobrej jakości opona zimowa będzie zdecydowanie lepsza niż nawet najlepsza opona uniwersalna.

Czy warto zatem stosować opony całoroczne? Wszystko zależy od budżetu na opony i ich jakości. Z pewnością lepiej jest w zimie jeździć nawet na najgorszych oponach zimowych lub uniwersalnych niż na nawet najlepszych letnich. I o tym przede wszystkim powinno się pamiętać podczas rozważania o wybraniu się do wulkanizatora.

Dodaj komentarz