Oszczędzanie na oponach samochodowych – co warto wiedzieć?

Jak wiadomo samochód to przysłowiowa skarbonka bez dna. Zaczynając od kwestii związanych z cenami paliwa, a kończąc na wszelkiego rodzaju naprawach, przeglądach i obowiązkowych ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej. W związku z powyższym nic więc dziwnego, że wielu właścicieli pojazdów szuka oszczędności wszędzie gdzie się da posiłkując się zakupem tańszych części do samochodu lub nawet używanych w dobrym stanie. Przykładem takiego rozwiązania mogą być opony Nokian WR D4.

Jak zaoszczędzić na oponach do samochodu?

Sposobów na to jest kilka, ale nie każdy znajdzie zastosowanie w przypadku tego samego kierowcy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jedni stosują samochód wyłącznie do jazdy po mieście, a inni jeżdżą w dalsze trasy, co tym samym rodzi większe wymagania względem opon, które powinny znaleźć się w ich samochodach.

Jeżeli zatem samochód służy nam głównie do jazdy po mieście, możemy pokusić się na zakup opon Nokian WR D4 całorocznych. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, gdyż po pierwsze kupujemy tylko jeden egzemplarz opon, a po drugie nie musimy ich zmieniać dwa razy do roku, co stanowi kolejną oszczędność. Ponadto, jeżeli uda nam się znaleźć używane opony w dobrym stanie, to nasz wydatek może spaść nawet o połowę.

Warto jednak pamiętać o tym, aby decydując się na zakup opon używanych, dokładnie zorientować się, czy ich stan jest aby na pewno dobry. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie tego ocenić, to poprośmy o pomoc naszego mechanika, który od razu będzie wiedział, czy warto inwestować środki w ten właśnie produkt.

Wracając jednak do tematu oszczędzania na oponach, musimy mieć na względzie kwestie związane z pokonywanymi przez nas dystansami. Jeżeli często zdarza nam się wyjeżdżać poza miasto i przemierzać setki kilometrów, wówczas opony całoroczne nie sprawdzą się w naszej sytuacji. Przede wszystkim ma to ścisły związek z naszym bezpieczeństwem. Opony całoroczne świetnie odnajdują się w warunkach miejskich, gdzie zimą są odśnieżone drogi, a pokryta lodem jezdnia posypywana solą. Takie praktyki nie są niestety stosowane na terenach odległych od miast, w związku z czym w tej sytuacji koniecznym jest posiadanie solidnych opon zimowych, które odznaczać się będą dobrą przyczepnością do jezdni i zniwelują ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Oczywiście tak jak w przypadku całorocznych opon, tak i również sezonowe opony można kupić z drugiej ręki. Zasada jest niezmienna – zanim dokonamy zakupu, należy sprawdzić ich stan. Często dochodzi do sytuacji, kiedy sprzedawca zapewnia kupującego o idealnym stanie opon, a po zakupie okazuje się, że opony są w stanie opłakanym i na przykład w krótkim czasie łapiemy „gumę”. Nie jest to jednak reguła, a jeśli udamy się do wulkanizatora z polecenia, wówczas mamy niemal stuprocentową pewność, że trafimy na dobry produkt.

W związku z powyższym pamiętajmy o tym, aby przed dokonaniem zakupu zorientować się w jakim stanie są opony. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia wydanych pieniędzy, jak i przede wszystkim naszego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz