Podstawowe informacje dotyczące zakupu opon na zimę

Opony zimowe to zdecydowanie duży wydatek, szczególnie jeżeli pragnie się kupić cztery nowe opony o dużym rozmiarze. To właśnie od opon zależy jednak bezpieczeństwo jazdy oraz jej komfort, dlatego sięganie po produkty z najniższej półki cenowej, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Przed wyborem opon zimowych warto odrobinę dowiedzieć się na temat tego, czym powinny charakteryzować się naprawdę dobre modele. Poniżej zatem garść praktycznych informacji dla kierowców, którzy w tym roku będą wymieniać swoje opony zimowe 15 na nowe.

Testy zimowe opon

Aby opony zostały uznane za opony zimowe, musiały być testowane w odpowiednich warunkach. Oznacza to, że badano takie ich parametry jak siła toczenia czy droga hamowania w warunkach zimowych, na ośnieżonej oraz oblodzonej drodze. Jeżeli tak właśnie było, na oponie powinien znajdować się symbol 3PMSF. Ten symbol oznacza, że opona przeszła zimowe testy, a zatem jest bezpieczna do użytkowania w trudnych warunkach. Jeżeli na oponie nie znajduje się taki symbol, to najprawdopodobniej jest to jakaś bardzo tania i marna opona pochodząca z Chin, która być może na pierwszy rzut oka wygląda porządnie, ale to tylko złudne  wrażenie. Opony z krajów azjatyckich z najniższej półki cenowej rzeczywiście czasami wizualnie przypominają opony klasy premium. To złudne podobieństwo to jednak tylko i wyłącznie efekt zastosowania podobnego bieżnika. O klasie opon na zimę nie świadczy jednak sam bieżnik, a mieszanka, z której przygotowano gumę do stworzenia opony. 

Opony alpejskie i nordyckie

To właśnie mieszanka, z której produkowane są opony,  stanowi jedną z największych tajemnic wszystkich producentów. Marki klasy premium co roku dopracują swoje technologie, aby tworzyć jeszcze bardziej nowoczesne opony. Część składników tworzących gumę opon zimowych to prawdziwa tajemnica, tak zwany magiczny składnik, który powoduje, że opony charakteryzują się krótszą drogą hamowania czy lepszą przyczepnością do powierzchni. To ze względu na te parametry opony dzielą się również na opony alpejskie oraz opony nordyckie. Te pierwsze dedykowane są między innymi właśnie na polskie drogi. Zostały opracowane do warunków trudnych, jednak dedykowane na drogi odśnieżane, które posypywane są solą lub innymi chemikaliami. Opony nordyckie to natomiast opony dedykowane do jeszcze trudniejszych warunków na drodze zimą. Trudno kupić je w Polsce, a ich ceny są wyjątkowo wysokie. 

Opony zimowe do Suvów

Najbardziej popularne z dostępnych na rynku są obecnie opony zimowe 15: https://www.sklepopon.com/opony/zimowe/195/50/r15. Opony w takim rozmiarze można kupić w klasie premium, oraz w klasach bardziej ekonomicznych. Wybór jest naprawdę ogromny i z powodzeniem można byłoby wskazać nawet około 50 różnych modeli dostępnych na rynku każdego roku. To zatem sporo materiału do analizy dla każdego przezornego kierowcy, który chce wybrać naprawdę najlepszy produkt. Kierowcy Suwów mają natomiast odrobinę łatwiejszą sprawę – opony zimowe o tak dużych rozmiarach występują w zdecydowanie mniejszej ilości. Wybór jest zatem ograniczony, a opony zdecydowanie droższe.

Dodaj komentarz